Soya Fasulyesi Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Soya Fasulyesi Protein Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Soya fasulyesi, bitkisel protein kaynakları arasında en yüksek protein oranına sahip olanlardan biridir. Bu özelliği ile hayvansal protein kaynaklarına göre oldukça sağlıklı bir alternatiftir. Bitkisel kaynaklı olan soya proteini, soya fasulyesinden elde edilir. Soya fasulyesi, 5000 yıl önce Doğu Asya ovalarında keşfedilmiştir. Yıllar boyunca besin öğelerinde yer alan ve insan vücudu için gerekli olan tüm amino asitler ile kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, çinko, potasyum, C vitamini ve B1, B2, B3, B5, B6, B9 vitaminlerini içeren soya fasulyesi, besin değeri oldukça yüksek bir gıdadır. Bazı araştırmalara göre, kadın sağlığı açısından faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca, soya fasulyesinden süt, peynir, yağ ve et de yapılmaktadır. Soya proteini, düşük yağ oranı nedeniyle vejetaryenler tarafından sıklıkla tercih edilen bir protein çeşididir. Protein, amino asitlerin birleşmesinden oluşan organik yapı molekülleridir ve organizmanın en önemli yapı taşlarından biridir. Proteinler, canlılar için hayati öneme sahiptir. Amino asitler birleşerek proteinleri, proteinler birleşerek hücreleri, hücreler birleşerek dokuları, dokular birleşerek organ ve kas gruplarını oluşturur.

Protein Oluşumu

İnsan vücudunda protein oluşumu kemikten saça, kandan beyine kadar tüm dokularda bulunur. Dokuların yenilenmesinde ve onarımında, gelişme ve büyümede, yaraların tamirinde, çeşitli maddelerin sindiriminde ve mikroplara karşı vücudu korumada çok gereklidir. Bilhassa zeka gelişiminde, kas, karaciğer gibi organların ve dokuların yüzde doksanını proteinler oluşturur. Çeşitli enzimler, hormonlar ve salgılar protein yapısındadır. Kemik sistemi üzerinde ve yağ dokusunda protein az miktarda bulunur. En önemli protein kaynakları arasında anne sütü ve yumurta sarısı yer alır. Eğer besinlerden yeteri kadar alınmazsa, yedek protein tükendikten sonra hücredeki yapısal proteinler yıkılmaya başlar ve sağlık bozulur. Bu nedenle günlük protein ihtiyacının düzenli olarak karşılanması gerekir. Soya fasulyesi proteini de whey proteini gibi yüksek seviyede aminoasit içerir. Bu protein ihtiyacı soya fasulyesinden sağlanır. Soya proteinin kolesterol, laktoz ve yağ seviyeleri oldukça düşüktür. Antioksidan olarak da birçok hastalığın tedavisinde etki gösterir.

Soya Fasulyesi Protein Faydaları Nelerdir?
 • Yüksek kolesterole karşı etkilidir.
 • Anti kanserojen özelliği vardır.
 • Kemiklere çok yararlıdır.
 • Anti diyabet özelliği vardır.
 • Menopoz döneminde etkilidir.
 • Büyüme ve gelişmeyi sağlar.
 • Doku onarımını sağlar.
 • Hormonların yapımını sağlar.
Soya Fasulyesi ve Besin Değeri

Soya fasulyesi, yüksek protein içeriğinin yanı sıra, lif, vitamin ve mineral bakımından da zengindir. İçerdiği izoflavonlar sayesinde antioksidan özellik gösterir ve kalp sağlığını destekler. Ayrıca, soya fasulyesi düşük glisemik indekse sahiptir, bu da kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur. Soya fasulyesi, vegan ve vejetaryen diyetlerde önemli bir protein kaynağıdır ve et tüketmeyen bireyler için mükemmel bir alternatiftir.

Soya Fasulyesi ve Çevresel Etkiler

Soya fasulyesi, çevresel sürdürülebilirlik açısından da önemlidir. Soya tarımı, diğer protein kaynaklarına kıyasla daha az su ve enerji gerektirir. Ayrıca, soya bitkisi toprağı zenginleştirir ve erozyonu önler. Bu nedenle, soya fasulyesi tüketimi, çevresel ayak izini azaltmak isteyen bireyler için de ideal bir seçenektir.

Soya fasulyesi, yüksek protein içeriği, besin değeri ve çevresel sürdürülebilirlik açısından önemli bir gıdadır. Sağlık açısından birçok faydası bulunan bu bitkisel protein kaynağı, dengeli ve sağlıklı bir diyetin vazgeçilmez bir parçası olabilir.

Soya Fasulyesi Protein Yorumları

soru

Bayer

24 Nisan 2024 Çarşamba

Soya fasulyesini çok seviyorum. Bir de içerisindeki protein miktarını görünce tam olarak bu fasulyeleri tüketmek istemeye başladım. Protein açısından bol bol soya fasulyesi tüketiyorum. Bunun ne gibi zararları olabilir?

Cevap yaz
cevap

Şaire

24 Nisan 2024 Çarşamba

Soya ürünlerinin aşırı tüketimi erkeklerde östrojen salgısının artmasına hormonal dengesizliklere yol açmaktadır.Ayrıa b12 vitamininin emilimini engellemektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fasulye Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fasulye Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Haşlanmış Fasulye Tarifi ve Malzemeleri

Haşlanmış Fasulye Tarifi ve Malzemeleri

Soya Fasulyesi Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Soya Fasulyesi Yemeği Tarifi ve Malzemeleri

Taze Fasulye Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Taze Fasulye Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Fasulye Ağacı Türleri ve Özellikleri

Fasulye Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kuru Fasulye Pastası Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Fasulye Pastası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Fasulye Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Fasulye Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6